ASTA-ENERGY

Ile będzie kosztować instalacja fotowoltaiczna po 31 lipca 2022 roku?

Fotowoltaikę w 2022 roku czeka nowy sposób rozliczeń. Mówi się o tym tyle, że łatwo przeoczyć inną istotną zmianę w przepisach. Dotyczy ona cen prądu – czy wiesz, że od sierpnia prawdopodobnie ponownie zacznie obowiązywać standardowa, 23-procentowa stawka VAT? To kolejny argument, by zainwestować w instalację fotowoltaiczną i uniknąć wyższych opłat.

To już koniec obniżonych stawek VAT za energię elektryczną

Aby pokazać, czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca, używa się najczęściej aktualnych stawek za energię elektryczną. Od początku 2022 roku obowiązywał obniżony VAT za prąd – wynosił on nie 23%, ale 5%.

Obniżenie VAT-u było jednak tymczasowe i… możliwe, że niedługo się skończy. Od 1 sierpnia, o ile nie zostaną wprowadzone nowe przepisy, stawki za energię elektryczną ponownie wzrosną.

Jakie ma to znaczenie dla osób, które rozważają inwestycję w instalację fotowoltaiczną? Oznacza to tylko tyle, że fotowoltaika będzie opłacać się jeszcze bardziej – jeśli instalacja będzie odpowiednio dobrana do zapotrzebowania Twojego domu na prąd, unikniesz płacenia wyższych kwot za energię z ogólnodostępnej sieci.

Jak rosły stawki za energię elektryczną w 2022 roku?

Obecnie średnia stawka za 1 kWh energii elektrycznej wynosi 77 groszy. Ta kwota może nie robić wrażenia, dopóki nie uświadomisz sobie, że od 2021 roku wzrosła o kilkadziesiąt procent. W porównaniu z zeszłym rokiem średnie ceny energii czynnej są wyższe o 37%, a koszty dystrybucji – o 8%.

Podwyżki są też widoczne na rynku pozagiełdowym, na którym poszczególni kontrahenci – dostawcy prądu – dokonują między sobą transakcji. Średnia cena w pierwszym kwartale 2022 roku wynosiła 466,60 zł/MWh. To aż dwukrotnie więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku! Nic więc dziwnego, że rosną również ceny dla konsumentów – sytuacja na rynku pozagiełdowym ma na to bezpośredni wpływ.

Czy to dobry moment, by wziąć kredyt na instalację fotowoltaiczną?

Jeśli przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej powstrzymuje Cię tylko brak środków finansowych, nie wahaj się – kredyt na fotowoltaikę pozwoli Ci rozwiązać ten problem.

Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom będziesz mógł zacząć oszczędzać na energii elektrycznej praktycznie od zaraz. Takie kredyty są przyznawane na atrakcyjnych warunkach. Ich oprocentowanie jest niższe niż obecny wskaźnik inflacji – oznacza to, że rata kredytu może być mniejsza niż rachunek za energię elektryczną.

Co jest korzystniejsze: pobieranie energii od dystrybutora i gromadzenie własnych środków finansowych czy wzięcie kredytu? Trzeba przygotować się na wzrost cen prądu w dłuższej perspektywie – eksperci mówią, że taka sytuacja potrwa nawet do 2030 roku. W takiej sytuacji im szybciej zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną i uzyskasz niezależność energetyczną, tym lepiej. Kredyt na fotowoltaikę przybliży Cię do tego celu. Nie poniesiesz przy tym wysokich kosztów na start.
Martwi Cię niepewna sytuacja na rynku energii elektrycznej? Pomożemy Ci sprawić, by przestało to być Twoim problemem! Z fotowoltaiki możesz korzystać także wtedy, gdy brakuje Ci środków finansowych na start. Sprawdź możliwości finansowania, a my zajmiemy się formalnościami!

Udostępnij

Zanim wyjdziesz!

ODBIERZ SWÓJ e-VOUCHER o wartości 500 zł na TWOJĄ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ!