ASTA-ENERGY

Fotowoltaika dla Rolnika

Zobacz jakie to proste!

Jak wygląda proces?

Solar Energy Plan
Bezpłatny audyt
MOU Panel
Projekt instalacji
Expert Mechanic
Montaż instalacji
Solar Panel
Zgłoszenie do sieci
House Solar Energy
Czysta energia ze słońca

Fotowoltaika dla rolnika

W nowoczesnych gospodarstwach rolnych wykorzystywane jest coraz więcej urządzeń i systemów elektrycznych, które usprawniają produkcję i pomnażają zyski, ale generują także koszty. Sytuacji nie ułatwiają drastyczne podwyżki cen prądu wynikające między innymi z ograniczeń emisyjnych. Dlatego rolnicy poszukują możliwości oszczędzania.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną łagodzi te trudności, ponieważ pozwala na długofalową optymalizację kosztów energii. Nie mniej ważna jest kwestia ochrony środowiska. W ekologicznych gospodarstwach rolnych pozyskiwanie energii z fotowoltaiki jest coraz powszechniejsze, także w Polsce.

Panele fotowoltaiczne w rolnictwie przynoszą optymalizację kosztów. Instalacja może zaopatrywać w energię elektryczną wszelkie urządzenia konieczne przy uprawie roślin oraz hodowli zwierząt. Własna elektrownia słoneczna zwiększa niezależność energetyczną (od podwyżek cen prądu, ale też nagłych przerw w dostawie energii), jak również pozytywnie wpływa na wizerunek danego gospodarstwa rolnego.

AgroEnergia – fotowoltaika dla gospodarstw

AgroEnergia to program, którego celem jest wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii, aby ograniczyć negatywny wpływ rolnictwa na środowisko naturalne. W ramach programu AgroEnergia osoby prowadzące gospodarstwo rolne mogą starać się o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na instalacje OZE.

Rolnicy decydujący się na postawienie własnej elektrowni słonecznej w postaci instalacji fotowoltaicznej (lub innej) mogą więc liczyć na znaczącą pomoc finansową. Dotacje w ramach AgroEnergia mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza, a także zwiększenia efektywności energetycznej w gospodarstwach rolnych, a także ogólnego podniesienia poziomu ich samodzielności energetycznej.

Dotacje z programu AgroEnergia mogą otrzymać osoby fizyczne i osoby prawne – właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych o powierzchni 1 ha do 300 ha. Aktualnie dofinansowaniu podlegają inwestycje w nowe źródła energii elektrycznej o zainstalowanej mocy: 10-50 kWp. Ważnym warunkiem jest prowadzenie gospodarstwa rolnego przez minimum rok przed złożeniem wniosku o dotację.

Cena paneli fotowoltaicznych

Jaki jest koszt fotowoltaiki? Czy to się opłaca? Od czego zależy cena paneli fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja w niezależność energetyczną i zmniejszenie kosztów prądu. Przy gospodarstwach rolnych o dużym zużyciu energii koszt inwestycji, biorąc pod uwagę pozyskane bezzwrotne dofinansowania, zwraca się stosunkowo szybko.

Cena paneli fotowoltaicznych jest obecnie niższa niż w latach poprzednich, a więc wzrosła opłacalność takiego rozwiązania. Koszt instalacji mocno zależy od indywidualnych uwarunkowań, zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną i innych składowych. Szacunkowe koszty to około 20-30 tys. zł za 4 kW mocy systemu fotowoltaicznego.

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, pojedyncze ogniwo generuje napięcie 0,5 V podczas pracy. Poszczególne ogniwa łączy się szeregowo, aby uzyskać jak najwyższą wartość użyteczną. Istotny jest fakt, że nowoczesne panele działają przez cały dzień, nawet w pochmurne dni, kiedy przez warstwę chmur przedostają się promienie rozproszone. Panele fotowoltaiczne nie są wrażliwe na warunki atmosferyczne, można powiedzieć, że w zasadzie są bezawaryjne.

Na jakim sprzęcie pracujemy?

Moduły fotowoltaiczne
Falowniki

Panel Trina Solar Vertex S

Moc 395 Wp
jinko

Panel JINKO

Moc 470 Wp
selfa

Panel Selfa

Moc 410 Wp
longi

Panel LONGI

Moc 405 Wp

Koszt instalacji fotowoltaicznej, a typ ogniw

Ostateczna cena instalacji fotowoltaicznej zależeć będzie od instalatora i miejsca montażu paneli słonecznych, a także od typu ogniw jakie zostaną zastosowane. Najwyższą ceną cechują się ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, które są jednocześnie najbardziej efektywne. Najpowszechniej w gospodarstwach domowych wybierane są ogniwa monokrystaliczne. Natomiast najtańszym rozwiązaniem jest wybór instalacji fotowoltaicznej opartej o ogniwa cienkowarstwowe, wykorzystywane są one przede wszystkim na dużych farmach fotowoltaicznych.

Technologia Tiling Ribbon (TR)
Tiling Ribbon jest metodą łączenia ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa modułów Tiger są ze sobą połączone jak gonty. Połączenie jest tworzone przez płaskie zaprasowanie, w które jest wbudowane złącze. Daje to poszczególnym ogniwom większą elastyczność i stabilność, co zapobiega powstawaniu mikropęknięć. Przejście przez złącze z jednego ogniwa do drugiego nazywa się „Ribbon”.

Zanim wyjdziesz!

ODBIERZ SWÓJ e-VOUCHER o wartości 500 zł na TWOJĄ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ!