ASTA-ENERGY

Jak wygląda rozliczanie fotowoltaiki w 2022 roku? Poznaj najnowsze przepisy

Czy na inwestycję w fotowoltaikę w 2022 roku jest już za późno? Pozyskiwanie prądu z naturalnego, darmowego źródła energii nadal się opłaca, a pogłoski o końcu fotowoltaiki są mocno przesadzone! Dowiedz się, jaka zmiana nastąpiła w rozliczaniu fotowoltaiki. 2022 rok wpłynął na czas zwrotu z inwestycji dla prosumentów. Co zrobić, by ten okres stał się jak najkrótszy?

Na czym polega net-billing i czym różni się od dotychczasowych zasad?

Dla osób korzystających z fotowoltaiki rozliczanie z zakładem energetycznym w 2022 roku (a dokładnie od 1 kwietnia) przebiega na innych zasadach niż w latach ubiegłych. Co się zmieniło?

Dotychczasowy system opustów, czyli net-metering, polegał na przekazywaniu do sieci nadwyżek energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Prosument odbierał je w razie potrzeby, a zakład energetyczny pobierał za magazynowanie swego rodzaju opłatę – za 1 kWh oddanej energii można było pobrać 0,7 lub 0,8 kWh.

Nadeszły jednak zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki. Nowe zasady tylko z pozoru wydają się podobne. W ramach net-billingu prosument również oddaje nadwyżki do sieci. Przekazywanie nadwyżek odbywa się jednak na zasadzie transakcji – są one sprzedawane, a uzyskane w ten sposób środki znajdują się na koncie depozytowym. Można z nich skorzystać w ciągu 12 miesięcy.

Czy fotowoltaika w 2022 roku nadal się opłaca?

Możesz spotkać się z opiniami, że rozliczanie fotowoltaiki na nowych zasadach stało się mniej opłacalne dla prosumentów. Czy rzeczywiście tak jest?

Eksperci z branży fotowoltaicznej są zgodni co do jednego – nie musisz obawiać się nowego sposobu rozliczania fotowoltaiki. Energia ze słońca może nadal się opłacać! Kluczowe jest tu przede wszystkim odpowiednie dobranie parametrów instalacji fotowoltaicznej. Warto postawić na fachowe doradztwo w kwestii doboru odpowiednich urządzeń.

Jak możesz uzyskać szybszy zwrot z inwestycji? Aktualne programy dofinansowania fotowoltaiki

Wszystkich obliczeń dokonuje się przede wszystkim po to, by ocenić, po jakim czasie zwróci się inwestycja w fotowoltaikę. Będzie trwało to znacznie krócej, gdy już na wstępie ograniczysz koszty inwestycyjne. Jak to zrobić?

Zdecydowanie warto skorzystać z jednego z dostępnych programów dofinansowania fotowoltaiki dla domu. Tu lepiej nie zwlekać – ze względu na duże zainteresowanie pula środków już kilkakrotnie wyczerpała się przed czasem. Aktualnie możesz skorzystać z dofinansowania m.in. w ramach:

  • programu „Mój Prąd”;
  • programu „Czyste powietrze” (jeśli masz w domu nieefektywne źródło ciepła i chcesz je wymienić na nowe, a dodatkowo zainstalować panele fotowoltaiczne);
  • ulgi termomodernizacyjnej – odliczenia kosztów instalacji od podatku;
  • programów regionalnych – dotacji i pożyczek obowiązujących w poszczególnych województwach.

Jaką instalację wybrać, by zmaksymalizować autokonsumpcję i ograniczyć koszty zakupu prądu? Odpowiedź uzyskasz u naszych specjalistów – skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły!

Udostępnij

Zanim wyjdziesz!

ODBIERZ SWÓJ e-VOUCHER o wartości 500 zł na TWOJĄ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ!