ASTA-ENERGY

Gdzie montować panele fotowoltaiczne: na dachu czy na gruncie?

Gdzie są najlepsze warunki do montażu paneli fotowoltaicznych na Twojej posesji? Gdy poznasz odpowiedź na to pytanie, będziesz na najlepszej drodze do tego, by w pełni wykorzystać potencjał fotowoltaiki.

W jakich warunkach lepiej montować panele fotowoltaiczne na dachu, a w jakich na gruncie?

O tym, gdzie panują optymalne warunki do montażu fotowoltaiki na Twoim terenie, decydują następujące kwestie:

  • nasłonecznienie terenu;
  • jego nachylenie;
  • obecność elementów zwiększających zacienienie.

Większość osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu – o ile tylko ma taką możliwość. Dlaczego? Ponieważ taka instalacja nie zabiera miejsca na terenie posesji, a – dzięki odpowiedniemu nachyleniu i nasłonecznieniu dachu – zapewnia wysoką produkcję prądu. Warto pamiętać, że dach nie musi być spadzisty. Najnowsze technologie pozwalają na montaż modułów fotowoltaicznych także na dachach płaskich.

Kiedy w takim razie warto zdecydować się na montaż fotowoltaiki na gruncie? Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim wówczas, gdy masz duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne na gruncie mogą mieć większą powierzchnię niż te montowane na dachu.

Warto też pamiętać o tym, że nie wszystkie rodzaje dachów nadają się do montażu fotowoltaiki. Przykładem są dachy pokryte eternitem – to materiał, który jest bezpieczny, dopóki nie ingeruje się w jego strukturę. Jeśli zaczyna się w nim wiercić (a jest to konieczne, by zamocować elementy konstrukcyjne), uwalniane są toksyczne, szkodliwe dla zdrowia substancje.

Ile miejsca potrzebujesz, by zamontować panele fotowoltaiczne na dachu?

W większości gospodarstw domowych zapotrzebowanie na prąd jest na tyle niskie, że może je pokryć tzw. mikroinstalacja. To moduły fotowoltaiczne, których łączna moc nie przekracza 10 kWp.

Ile miejsca na mikroinstalację będziesz potrzebować na swoim dachu? Na każde 1,5 kWp (czyli średnio 3 moduły) potrzeba około 10 m2 dachu. Są to jednak tylko wstępne obliczenia. Jaką powierzchnię dachu rzeczywiście zajmie instalacja fotowoltaiczna, zależy także od mocy i wielkości modułów. Trzeba też pamiętać, że nie każdy fragment dachu będzie nadawał się do wykorzystania. Miejsca zacienione przez komin czy otaczające dom drzewa nie zapewnią odpowiednio wysokiej produkcji energii.

Skorzystaj ze wsparcia ekspertów – to oni wybiorą dla Ciebie najlepsze miejsce na panele fotowoltaiczne

Wybór idealnego miejsca na instalację fotowoltaiczną tylko czasem jest oczywisty – np. gdy masz niewielką działkę lub gdy dach jest nachylony pod niekorzystnym kątem. Co robić w sytuacji, gdy warunki na Twojej posesji pozwalają na montaż fotowoltaiki zarówno na dachu, jak i na gruncie?

W takiej sytuacji trzeba się dokładniej przyjrzeć potencjalnym miejscom na montaż. O tym, które z nich będzie lepsze, często decydują detale, które laikowi trudno jest zauważyć.
Panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie? Na to pytanie najlepiej odpowiedzą Ci eksperci. To właśnie dlatego warto wybrać firmę, która ma w swojej ofercie dokładny audyt w miejscu montażu modułów fotowoltaicznych.

Udostępnij

Zanim wyjdziesz!

ODBIERZ SWÓJ e-VOUCHER o wartości 500 zł na TWOJĄ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ!