ASTA-ENERGY

Fotowoltaika w 2022 w Polsce – ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia

O fotowoltaice w roku 2022 w Polsce można z całą pewnością powiedzieć jedno: w tym obszarze dzieje się naprawdę dużo. Inwestycje w fotowoltaikę nie spowalniają. Czy dystrybutorzy są na to gotowi? Przeczytaj ciekawostki na temat aktualnej sytuacji na rynku fotowoltaiki!

Ile jest instalacji fotowoltaicznych w 2022 roku w Polsce? Jaka jest ich moc?

Według danych z portalu Rynek Elektryczny w czerwcu 2022 roku w Polsce powstało ponad 24 tysiące nowych instalacji fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne produkują już łącznie 10 GW (gigawatów, czyli tysięcy megawatów) energii elektrycznej miesięcznie.

Czy to dużo? Produkcję energii z fotowoltaiki w 2022 roku w Polsce najlepiej oceniać na tle ogólnej produkcji prądu. Obecnie już 7% energii w skali całego kraju powstaje właśnie w wyniku działania modułów fotowoltaicznych. Co ciekawe, uchwalony w 2021 roku dokument strategiczny „Polityka energetyczna Polski” zakładał, że taki poziom produkcji osiągniemy dopiero za… 20 lat.

Gdzie montować panele fotowoltaiczne – w jakich regionach Polski warunki są najlepsze?

Warunki do montażu instalacji fotowoltaicznych są korzystne w całej Polsce. A gdzie są najlepsze?

O tym decydują dwa czynniki – nasłonecznienie i usłonecznienie. Wbrew pozorom to nie to samo. Nasłonecznienie jest natężeniem promieniowania słonecznego oddziałującego na daną powierzchnię. Usłonecznienie to liczba godzin słonecznych w ciągu roku.

Gdzie te wartości są najwyższe? Eksperci wyliczyli, że najlepsze warunki do montażu instalacji fotowoltaicznych panują w województwie podkarpackim, lubelskim, małopolskim. A dokładnie – w okolicach Rzeszowa, Tarnowa i Lublina.

Czy to odpowiedź na pytanie „gdzie montować panele fotowoltaiczne”? To, że Twojego regionu nie ma na powyższej liście, nie oznacza, że fotowoltaika się u Ciebie nie sprawdzi. Kluczowe jest to, by wybrać niezacienione, odpowiednio nachylone miejsce i dobrać właściwą moc instalacji.

Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci i co dalej? Czy polscy dystrybutorzy energii są gotowi na coraz większe zainteresowanie fotowoltaiką?

Można by przypuszczać, że po przyłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybutora energii nie musisz się już niczym przejmować. Czy tak jest w rzeczywistości?

Eksperci zauważają, że sieci energetyczne w wielu miejscach nie są przygotowane na odbiór dużych ilości energii elektrycznej. Gdy produkcja jest duża (np. w słoneczne dni), może dochodzić do chwilowych wyłączeń instalacji fotowoltaicznej. Są one najczęściej krótkie i niezauważalne dla użytkowników.

Rozwiązaniem tego problemu może być zwiększenie autokonsumpcji. Oprócz przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci i oddawania nadwyżek prądu możesz także zainwestować w magazyn – akumulator, który dostarczy Ci energii np. w nocy lub w pochmurne dni.

Można powiedzieć, że popularność fotowoltaiki w 2022 roku w Polsce nieco zaskoczyła dystrybutorów energii – ale robią oni wszystko, by unowocześnić sieć energetyczną.
Fotowoltaika w 2022 roku w Polsce zdecydowanie ma się dobrze! Chcesz wykorzystać ten trend u siebie? Sprawdź naszą ofertę dla osób prywatnych i dla firm!

Udostępnij

Zanim wyjdziesz!

ODBIERZ SWÓJ e-VOUCHER o wartości 500 zł na TWOJĄ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ!