ASTA-ENERGY

Fotowoltaika w trudnych warunkach – jak radzą sobie z tym profesjonaliści?

Jeśli w Twojej okolicy często pojawiają się silne wiatry, wysoki poziom zapylenia lub inne niekorzystne czynniki, nie musi to oznaczać końca planów związanych z fotowoltaiką. W takim przypadku szczególnie liczą się: umiejętności, wiedza i doświadczenie specjalistów, którzy zadbają o odpowiednią wytrzymałość paneli fotowoltaicznych.

Co może utrudniać prawidłowe działanie instalacji fotowoltaicznych?

Aby instalacja fotowoltaiczna mogła działać prawidłowo, nie wystarczy odpowiednie nasłonecznienie i nachylenie terenu. W niektórych miejscach przeszkodą mogą być niekorzystne okoliczności atmosferyczne lub znajdujące się w powietrzu substancje chemiczne. Kluczowe są tu następujące czynniki:

 • panele fotowoltaiczne a wiatr – dopuszczone do użytku standardowe moduły wytrzymują działanie wiatru o prędkości do około 130 km/h;
 • panele fotowoltaiczne a śnieg – tu liczy się maksymalne obciążenie modułów – wynosi ono standardowo około 500 kg/m2;
 • panele fotowoltaiczne a zapylenie – duża ilość pyłów w powietrzu może obniżyć sprawność paneli o nawet kilkadziesiąt procent;
 • panele fotowoltaiczne a substancje chemiczne – szczególnie szkodliwe są w tym przypadku sole i amoniak, które mogą uszkodzić wewnętrzną konstrukcję modułów.

Jak bada się wytrzymałość paneli fotowoltaicznych na niekorzystne czynniki zewnętrzne?

Aby moduły fotowoltaiczne mogły być dopuszczone do użytku, muszą przejść szereg badań zgodnych z normami europejskimi:

 • IEC 61730-1;
 • IEC 61730-2;
 • EN 61215-1-1;
 • EN 61215-2.

Jeśli instalacja fotowoltaiczna ma działać w szczególnych warunkach, spełnienie powyższych norm to jednak za mało. W takich przypadkach wytrzymałość paneli fotowoltaicznych sprawdza się dodatkowo na podstawie wytycznych z norm IEC 62782, IEC 60068, IEC 62716 i innych.

Co robią profesjonaliści, gdy standardowe panele fotowoltaiczne nie wystarczają?

Doświadczeni specjaliści od fotowoltaiki wiedzą, co robić w takich przypadkach. Stawiają na zwiększoną wytrzymałość paneli fotowoltaicznych na niekorzystne czynniki. Jakie są możliwe rozwiązania? Oto kilka przykładów:

 • Moduły fotowoltaiczne glass–glass – pokryte warstwą szkła zamiast folii, odporne na mikropęknięcia, a także na działanie wysokich temperatur, mgłę solną czy szkodliwe substancje chemiczne. W szczególnie trudnych warunkach można zastosować moduły podwójnie przeszklone. Takie wytrzymałe panele fotowoltaiczne sprawdzą się np. na dachach wykonanych z łatwopalnych materiałów czy w zakładach przemysłowych.
 • Moduły grafenowe – pokryte warstwą grafenu panele fotowoltaiczne mają zdolność do samooczyszczania. Można je zastosować w miejscach o dużej ilości pyłów w powietrzu (np. w miejscowościach, w których występuje problem smogu czy w pobliżu zakładów produkcyjnych).
 • Aerodynamiczne systemy konstrukcyjne z wiatrownicami – takie rozwiązania sprawdzą się w systemach balastowych, montowanych na dachach płaskich. Skutecznie zabezpieczają one panele fotowoltaiczne przed silnymi podmuchami wiatru.
 • Panele fotowoltaiczne o podwyższonej odporności na mgłę solną i amoniak – to produkty spełniające normę IEC 62804, zalecane jest w ich przypadku również posiadanie certyfikatów IEC 62716 i IEC 61701. Takie moduły można zastosować w pobliżu zakładów przetwórstwa chemicznego, oczyszczalni ścieków, a także gospodarstw rolnych.

Trudne warunki? Wiemy, jak sobie z nimi poradzić. Sprawdź nasze przykładowe realizacje, aby się o tym przekonać.

Udostępnij

Zanim wyjdziesz!

ODBIERZ SWÓJ e-VOUCHER o wartości 500 zł na TWOJĄ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ!