ASTA-ENERGY

Co wpływa na czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę?

„Kiedy mogę liczyć na zwrot zainwestowanych w fotowoltaikę kosztów?”. To jedno z najczęstszych pytań, które zadają nam klienci. Odpowiedź nie okazuje się jednak prostą sprawą. Pewne jest jednak, że przy rosnących cenach prądu instalacje fotowoltaiczne będą opłacały się coraz bardziej. Co jeszcze, oprócz stawek za energię elektryczną, wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Czy moc instalacji ma znaczenie, jeśli chodzi o czas zwrotu z fotowoltaiki?

Produkcja energii w Twojej instalacji to jeden z głównych czynników decydujących o opłacalności fotowoltaiki. Możesz osiągnąć nawet pełną niezależność od dystrybutora energii dzięki:

  • umieszczeniu paneli fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem i w nasłonecznionym miejscu;
  • uwzględnieniu Twojego zapotrzebowania na energię elektryczną przy zakupie;
  • wykorzystaniu dodatkowego elementu w postaci magazynu energii.

Z każdym kolejnym miesiącem, w którym nie musisz płacić rachunków za energię, bilans kosztów i oszczędności będzie się coraz bardziej wyrównywał.

Jak dofinansowanie do fotowoltaiki wpływa na czas zwrotu z inwestycji?

Czas zwrotu z fotowoltaiki zależy nie tylko od tego, o ile uda Ci się zmniejszyć domowe rachunki za prąd. Oblicza się go również na podstawie kosztów, jakie poniesiesz w związku z zakupem i montażem elementów instalacji.

Zatrzymajmy się na chwilę przy tej kwestii. Koszty fotowoltaiki mogą być znacznie niższe, jeśli skorzystasz z jednego z rządowych lub lokalnych programów wsparcia. W przypadku popularnego programu „Mój Prąd” może to być nawet 4 000 zł. Czy to dużo?

To mniej więcej tyle, ile kosztowałby Cię zakup ponad 5 000 kWh energii elektrycznej. Dla porównania – w przeciętnym gospodarstwie domowym zużywa się rocznie około 1 500–2 000 kWh rocznie. Nie ma zatem wątpliwości, że uzyskanie dofinansowania przekłada się bezpośrednio na opłacalność fotowoltaiki – i to w bardzo dużym stopniu!

Ceny prądu a opłacalność fotowoltaiki

Na stronach firm zajmujących się fotowoltaiką możesz znaleźć różne dane związane z czasem zwrotu z inwestycji. Wynoszą one 5, 8 czy 10 lat. Wartości są różne, łączy je natomiast to, że stały się nieaktualne. W tej chwili trudno przewidywać, po jakim czasie koszty inwestycji w fotowoltaikę się zwrócą. Wpływ na to mają ceny prądu, a te… cóż, są w ostatnim czasie dość nieprzewidywalne.

Można natomiast przyjąć, że im więcej będzie kosztowało dostarczanie energii z ogólnej sieci, tym bardziej fotowoltaika będzie się opłacać. Mowa oczywiście o sytuacji, gdy większość wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii zużywasz na autokonsumpcję. Wówczas nie będziesz skazany na zakup coraz droższego prądu od zakładu energetycznego.
Wniosek jest jeden: szybsza inwestycja w fotowoltaikę to sposób na to, by przyglądać się sytuacji na rynku energetycznym z większym spokojem. Nie wiesz, od czego zacząć? Sięgnij do podstaw – proponujemy Ci niezobowiązującą rozmowę na temat instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu. Skontaktuj się z nami w sprawie szczegółów!

Udostępnij

Zanim wyjdziesz!

ODBIERZ SWÓJ e-VOUCHER o wartości 500 zł na TWOJĄ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ!