ASTA-ENERGY

Jakie dotacje na fotowoltaikę możesz uzyskać w 2022 roku?

Jak uzyskać szybszy zwrot z inwestycji w fotowoltaikę? Zakup i montaż paneli przyniesie zyski szybciej, gdy wydasz mniej! Sposobem na ograniczenie wydatków jest skorzystanie z jednego z programów dofinansowania fotowoltaiki dla konsumentów prywatnych. W 2022 roku nadal możesz to zrobić – dzięki uruchomionym dodatkowym środkom na dotacje. Poznaj warunki obowiązujące w najważniejszych programach!

Zasady dofinansowania fotowoltaiki w programie Mój Prąd 4.0 w 2022 roku

Mój Prąd 4.0 to rządowy program, w ramach którego osoby prywatne mogą uzyskać dotację na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Dotacja wynosi do 50% zwrotu kosztów inwestycji. Maksymalna kwota zależy od tego, czy w Twojej instalacji pojawią się dodatkowe elementy: magazyn ciepła lub energii elektrycznej. Dla nowych prosumentów, którzy będą rozliczać się w systemie net-billingu i zamierzają zainstalować wyłącznie panele fotowoltaiczne, kwota ta wynosi 4 tysiące złotych.

Program Mój Prąd 4.0 jest dla Ciebie, jeśli:

  • chcesz wytwarzać prąd na własne potrzeby;
  • wystarczy Ci instalacja fotowoltaiczna o mocy 2–10 kW;
  • nie masz jeszcze własnej instalacji fotowoltaicznej lub rozliczałeś się dotychczas w systemie opustów (a nie obowiązującym obecnie systemie net-billing);
  • jesteś gotowy ponieść wydatki na zakup i montaż modułów fotowoltaicznych – dofinansowanie przyznaje się w formie zwrotu poniesionych kosztów.

Zasady dofinansowania fotowoltaiki w programie Czyste Powietrze w 2022 roku

Program Czyste Powietrze jest kojarzony głównie z dotacjami na wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła. Z dofinansowania możesz skorzystać jednak również wówczas, gdy chcesz zamontować panele fotowoltaiczne na dachu swojego domu. 

Maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać, to 30 tysięcy złotych (lub 37 tysięcy złotych w podwyższonym poziomie finansowania). Przysługuje ona jednak nie tylko na same panele fotowoltaiczne, lecz także na demontaż i wymianę starego pieca na ekologiczne źródło ciepła.

Program Czyste Powietrze jest dla Ciebie, jeśli:

  • korzystasz z nieefektywnego źródła ciepła i chcesz wymienić je na nowe;
  • mikroinstalacja fotowoltaiczna ma być częścią większej inwestycji obejmującej montaż nowego źródła ciepła;
  • jesteś właścicielem nieruchomości, na której mają zostać zainstalowane panele;
  • Twój roczny dochód nie przekracza 100 tysięcy złotych.
https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/przemysl-dom-dach-technologia-9875445/

Połącz dotacje na fotowoltaikę z ulgą podatkową i oszczędź jeszcze więcej!

Dzięki uldze termomodernizacyjnej odliczysz od podatku koszty poniesione w związku z zakupem i montażem elementów instalacji fotowoltaicznej. Dobra wiadomość – z ulgi skorzystasz także wówczas, gdy otrzymałeś dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd lub Czyste Powietrze.

Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tysiące złotych. Mogą wliczać się w nią wydatki nie tylko na instalację fotowoltaiczną, lecz także na termomodernizację budynku czy wymianę pieca.

Co, jeśli w danym roku masz do zapłacenia podatek niższy niż 53 tysiące złotych? Kwotę odliczenia możesz podzielić na kolejne lata, maksymalnie 6 od końca roku podatkowego, w którym dokonałeś zakupu.

Na tym nie kończą się możliwości pozyskania dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Oprócz wymienionych dotacji funkcjonują jeszcze programy lokalne, a także programy dla rolników i przedsiębiorców. 

Nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie? Nasi specjaliści trzymają rękę na pulsie, jeśli chodzi o aktualne możliwości finansowania fotowoltaiki. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci najlepszą opcję!

Udostępnij

Zanim wyjdziesz!

ODBIERZ SWÓJ e-VOUCHER o wartości 500 zł na TWOJĄ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ!