ASTA-ENERGY

Jak możesz wykorzystać fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym?

Gdy chcesz zwiększać produkcję rolną w swoim gospodarstwie, mechanizacja to jedyna skuteczna droga. Jak jednak pogodzić wprowadzanie kolejnych maszyn z coraz wyższymi rachunkami za energię elektryczną? Sprawdź, jak wykorzystać fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym, aby rozwój przynosił Ci wyłącznie zyski!

Jakie urządzenia możesz zasilać energią z paneli fotowoltaicznych?

W modułach fotowoltaicznych wytwarza się prąd stały. Trafia on do falownika, który przekształca go w prąd zmienny – dokładnie taki, jaki jest wykorzystywany we wszystkich urządzeniach w Twoim gospodarstwie rolnym. Oznacza to, że fotowoltaika w rolnictwie ma uniwersalne zastosowanie. Z wytworzonego przez panele prądu mogą korzystać dowolne urządzenia elektryczne, np.:

  • oświetlenie budynków gospodarczych,
  • dojarki,
  • promienniki podczerwieni do ogrzewania pomieszczeń gospodarczych,
  • pompy ciepła,
  • urządzenia chłodnicze.

Jakiej mocy instalacji fotowoltaicznej potrzebujesz?

To, ile paneli powinieneś zamontować na dachu i jaka ma być ich moc, zależy przede wszystkim od wielkości gospodarstwa oraz charakteru działalności. W pierwszej kolejności przyjrzyj się swoim dotychczasowym rachunkom za prąd. Na tej podstawie ocenisz, jakie jest zużycie prądu w Twoim gospodarstwie. Najwięcej energii elektrycznej zużywają gospodarstwa nastawione na produkcję mleka, a także wyposażone np. w przechowalnię owoców i warzyw.

W uproszczeniu można przyjąć, że na wyprodukowanie 1 kWh energii potrzebne są trzy panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym może być traktowana jako główne lub dodatkowe źródło energii. 

Nie przejmuj się zatem, jeśli na dachu Twojego domu i budynków gospodarczych nie ma wystarczającej ilości miejsca. Zaplanuj taką instalację fotowoltaiczną, która najlepiej trafi w Twoje aktualne możliwości. W razie potrzeby będziesz mógł za jakiś czas ją rozbudować.

Czy fotowoltaika dla rolnika może Cię kosztować mniej? Sprawdź dostępne dotacje!

Klienci indywidualni mają wiele opcji, jeśli chodzi o dofinansowanie fotowoltaiki. Ty, jako rolnik, również możesz skorzystać z dotacji na instalację fotowoltaiczną!

W przypadku fotowoltaiki dla rolników dotacje są dostępne np. w programie AGROENERGIA. Poznaj podstawowe warunki, które należy spełnić, by ubiegać się o dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników:

  • z programu mogą korzystać osoby fizyczne z prawem własności lub dzierżawy nieruchomości rolnych, a także osoby prawne – właściciele lub dzierżawcy gruntów;
  • nie możesz korzystać jednocześnie z innych dofinansowań, ale korzystnym rozwiązaniem jest odliczenie kosztu inwestycji od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej;
  • umowę na wykonanie instalacji i inne prace można rozpocząć dopiero po uzyskaniu dofinansowania;
  • moc instalacji powinna wynosić od 10 do 50 kW;
  • maksymalne kwoty dofinansowania fotowoltaiki dla rolników to: dla instalacji o mocy od 10 do 30 kW – do 20% wartości inwestycji (nie więcej niż 15 tysięcy zł), a dla instalacji o mocy od 30 do 50 kW – do 15% wartości inwestycji (nie więcej niż 20 tysięcy zł).

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu wniosku? Skorzystaj z naszego wsparcia i powierz nam wszystkie formalności. Skontaktuj się z nami oraz poznaj naszą ofertę dla rolników!

Udostępnij

Zanim wyjdziesz!

ODBIERZ SWÓJ e-VOUCHER o wartości 500 zł na TWOJĄ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ!