ASTA-ENERGY

Czy fotowoltaika jest dla Ciebie? W jakich warunkach opłaca się instalować panele?

Zdarza Ci się słyszeć, że po zmianach sposobu rozliczania energii fotowoltaika już się nie opłaca? To mit – ceny prądu rosną i będą rosnąć, dlatego im szybciej uniezależnisz się od podwyżek, tym lepiej dla Ciebie. Faktem jest jednak, że fotowoltaika to nie uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się u każdego. Dowiedz się, co wpływa na opłacalność takiej inwestycji.

Jak oszacować potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej?

W większości przypadków moduły fotowoltaiczne zamontowane na dachu nie tylko pokrywają zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym, ale nawet je przekraczają. Jeśli moc instalacji fotowoltaicznej będzie odpowiednio duża, będziesz mógł sprzedawać nadwyżki wyprodukowanego prądu do zakładu energetycznego. Dzięki temu inwestycja zwróci się w krótszym czasie.

Aby obliczyć, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu, weź pod uwagę zużycie prądu przez urządzenia, z których korzystasz na co dzień. Najprostszym sposobem będzie sprawdzenie rachunków za prąd z ostatnich miesięcy. Uwzględnij także możliwość zwiększenia zużycia prądu w przyszłości, gdy podłączysz do sieci nowe urządzenia.
W sieci znajdziesz także wiele kalkulatorów zapotrzebowania na energię oraz powierzchni paneli fotowoltaicznych. Możesz z nich skorzystać, pamiętaj jednak, że są to tylko szacunkowe dane. W dokładnym obliczeniu pomogą Ci specjaliści z firmy, która będzie wykonywała dla Ciebie instalację fotowoltaiczną.

Od jakich czynników zależy produkcja energii przez panele fotowoltaiczne?

Niezależnie od sprawności samych paneli, jakie zawiera instalacja fotowoltaiczna – warunki, które trzeba spełnić, by działała efektywnie, są niezmienne. Na ilość wyprodukowanej energii elektrycznej wpływ mają następujące czynniki:

  • położenie paneli względem stron świata – możesz je montować na dachach położonych w kierunku południowym lub zachodnim, ewentualnie wschodnim, ale nie północnym;
  • kąt nachylenia dachu – moduły fotowoltaiczne zamontowane na skośnym dachu (idealny kąt to 30–40 stopni) będą w stanie przechwycić więcej słońca niż te ułożone na płasko;
  • zacienienie – cień może padać na dach przez część dnia, ale miejsce montażu paneli nie powinno być całkowicie zacienione.

Bez wahania można natomiast powiedzieć, że inwestycja w fotowoltaikę nie opłaci się, jeśli:

  • Twój dach znajduje się po stronie północnej;
  • przez większość dnia panele znajdowałyby się w cieniu;
  • Twój dach jest w złym stanie technicznym i wiesz, że za jakiś czas trzeba będzie go naprawiać lub wymieniać na nowy.

Czy nasłonecznienie w Twojej okolicy jest wystarczające?

Jedną z pierwszych kwestii rozważanych przy instalacji tego typu jest to, czy istnieje u Ciebie wystarczające nasłonecznienie – fotowoltaika nie może w końcu działać efektywnie bez niego.

Choć może się to wydawać zaskakujące, to w Polsce średnie roczne nasłonecznienie jest, w porównaniu z wieloma innymi krajami europejskimi, dość wysokie. Wynosi około 1000 kWh/m2 – dokładnie taką wartość przyjmuje się do testów paneli.

To, czy nasłonecznienie w Twoim miejscu zamieszkania będzie wystarczające, zależy od czynników lokalnych. Najlepsze pod tym względem są lekko nachylone tereny, znaczenie ma także sąsiedztwo zabudowań (z uwagi na zacienienie), a nawet zanieczyszczenie powietrza – smog ogranicza dostęp światła słonecznego.

Jak widzisz, opłacalność fotowoltaiki to złożona kwestia. Jeśli chcesz dokładnie sprawdzić, jak to wygląda w Twoim przypadku, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Ocenimy warunki na miejscu i zaproponujemy rozwiązanie dla Ciebie!

Udostępnij

Zanim wyjdziesz!

ODBIERZ SWÓJ e-VOUCHER o wartości 500 zł na TWOJĄ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ!